Problemy z pamięcią czy roztargnienie? Skoncentruj się na przyczynie problemu

Problemy z pamięcią czy roztargnienie? Skoncentruj się na przyczynie problemu

Zaburzenia pamięci mogą mieć wiele źródeł i przejawiać się na różne sposoby. Choć nie należy ich bagatelizować, to czasem trudno odróżnić je od roztargnienia. Kiedy mamy do czynienia ze zwykłym roztrzepaniem, a kiedy z zaburzeniami pamięci? Zwróć uwagę na kilka elementów i rozwiej swoje wątpliwości.

Z koncentracją na bakier
Niezależnie od tego czy jesteśmy aktywni zawodowo, czy spędzamy większość czasu w domu, każdego dnia wykonujemy mnóstwo czynności. Niektórzy dokładnie planują kolejność ich wykonania, podczas gdy inni wolą działać spontanicznie, a nawet chaotycznie. Dopóki nie wpływa to na naszą wydajność, nie ma powodów do zmartwień. Gorzej, jeśli problemy z koncentracją zaczynają być uporczywe dla nas samych. Jeśli zauważamy, że notorycznie nie jesteśmy w stanie wykonać jednej czynności bez przerywania jej inną, odnotowaliśmy wyraźny spadek wydajności lub ogólny brak koncentracji wydłużający nasze działania, warto zasięgnąć porady specjalisty. Być może ich źródłem są wahania hormonalne czy niedobory witamin. Warto jednak wykluczyć poważniejsze przyczyny, sięgając po poradę lekarza.

O czym właściwie rozmawiamy?
Pamięć krótkotrwała jest odpowiedzialna za rejestrowanie zdarzeń, które miały miejsce do kilku godzin wstecz. Jej pogorszenie może być pierwszą oznaką, że dzieje się coś niedobrego. Jednym z najczęstszych objawów świadczących o kłopotach z pamięcią krótkotrwałą jest zapominanie istoty aktualnie prowadzonych rozmów. Jeśli zauważasz u siebie lub bliskiej osoby problemy z odtwarzaniem lub powracaniem do konwersacji sprzed kilkunastu minut i nie jest to zdarzenie epizodyczne, może świadczyć o pogarszającej się pamięci krótkotrwałej. Wówczas niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Codzienne obowiązki
Gotowanie czy opłacanie rachunków to czynności, które na pozór nie powinny stanowić żadnego problemu zwłaszcza, jeśli od dawna jest się za nie odpowiedzialnym. Dlatego zauważenie trudności w ich wykonywaniu powinno wzbudzać niepokój. Nie dotyczy to jednak dezorientacji związanej ze zmianą sposobu realizacji zadań (np. rachunki opłacane dotąd standardowo, nagle mają mieć formę przelewów online) czy spadkiem refleksu. Wraz z wiekiem spadają bowiem umiejętności uczenia się nowych rzeczy i szybkość reakcji. Jeśli jednak charakter problemów jest poważniejszy, może świadczyć o początkach choroby otępiennej i wymaga natychmiastowej wizyty u specjalisty.

Dezorientacja
Brak orientacji w terenie to po prostu domena niektórych osób. Zdarza się, że w nowym miejscu zmierzamy w określonym kierunku, po drodze wstępujemy do sklepu, a wychodząc z niego nie wiemy w którą stronę powinniśmy iść. Dla niektórych może to być uciążliwe, jednak na pewno nie jest powodem do niepokoju. Zupełnie inaczej jest, gdy dezorientacja pojawia się na dobrze znanym terenie. Jeśli dodatkowo towarzyszą jej kłopoty z rozpoznaniem miejsca, w którym faktycznie znajduje się dana osoba (np. będąc w domu sądzi, że znajduje się w markecie), świadczy to o poważnych problemach z pamięcią. Jest typowe dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera, dlatego wymaga natychmiastowej reakcji ze strony bliskich.

Roztargnienie wiąże się z zapominaniem zdarzeń, gubieniem rzeczy i kłopotami z koncentracją, dlatego bywa uciążliwe. Jeśli zdarza się sporadycznie, nie powinno budzić niepokoju, a jedynie zachęcać do samodyscyplinujących ćwiczeń pomagających opanować uciążliwe nawyki. Istnieją jednak problemy pamięciowe, które mogą świadczyć o początkach poważnych chorób – nie tylko układu nerwowego. Dlatego jeśli zauważymy regularnie powtarzające się zaburzenia pamięci u siebie lub bliskich, należy zasięgnąć porady lekarza.

Ginkofar®Intense

Ginkgonis extractum siccum raffinatum et quantificatum
(kwantyfikowany suchy wyciąg z Ginkgo biloba L., folium), 120 mg, tabletki powlekane.

Wskazania: w celu poprawy zdolności poznawczych u osób starszych (osłabienie pamięci i sprawności umysłowej związane z wiekiem), w celu poprawy jakości życia w łagodnej demencji. Produkt jest wskazany do stosowania u osób dorosłych.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, ciąża.

Podmiot odpowiedzialny: Biofarm Sp. z o.o., ul. Wałbrzyska 13, 60-198 Poznań

Na pamięć wybierz lek

Kliknij w przycisk i ćwicz swoją pamięć!

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości, skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą.